Darmowe kursy i szkolenia? Studia finansowane z dotacji unijnych? Bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych? To możliwe! Sprawdź, jak zupełnie za darmo zwiększać swoje kwalifikacje!
O stałym zwiększaniu swoich kwalifikacji powinien pomyśleć każdy – i pracownik, z którego szef jest zadowolony i z pewnością nie wisi nad nim groźba rychłego zwolnienia, i osoba bezrobotna, która aktywnie poszukuje pracy. W końcu, jak powiedział Goethe, kto nie idzie do przodu, ten się cofa, prawda? Dotyczy to w szczególności wykonywanego zawodu oraz posiadanych kwalifikacji... Zmiany na rynku zachodzą wszak bardzo dynamicznie, technologie się rozwijają, a ludzkie pojęcie o wielu dziedzinach stale się zwiększa. A ty nie chcesz przecież zostać w tyle, prawda? Chyba zależy ci także na tym, by podnieść swoją wartość na rynku pracy? Jeżeli tak, zobacz, jak zwiększać swoje kwalifikacje zupełnie za darmo!
Instytucje oferujące darmowe kursy i szkolenia
Za zdobywanie wiedzy i umiejętności pod okiem specjalistów wbrew pozorom wcale nie trzeba płacić. Istnieje wiele programów wspierających ambitne osoby oraz instytucji, które parają się organizacją kompletnie bezpłatnych kursów i szkoleń. Należą do nich przede wszystkim:
-
regionalne ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego,
-
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
-
lokalne urzędy pracy.
Jeśli chcesz skorzystać z unijnych funduszy finansujących udział w szkoleniach i kursach, powinieneś na bieżąco śledzić strony internetowe odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania ośrodka EFS oraz PARP (www.inwestycjawkadry.info.pl). Jeżeli zaś jesteś zarejestrowany w miejskim urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, możesz i tam zapytać o oferowane szkolenia lub nawet sam postarać się o sfinansowanie przez miasto wybranego przez ciebie kursu zwiększającego twoje kompetencje.
Unia Europejska sfinansuje ci studia
Z funduszy UE mogą skorzystać także ci, którym marzą się studia. Bywa, że Unia Europejska opłaca czesne na określonym kierunku na danej uczelni. W tym wypadku jednak również – jak w przypadku szkoleń z EFS i PARP – to ty musisz dostosować się do oferty. Niestety, nie ma opcji, być wystarał się o opłacenie z funduszy unijnych wybranego przez ciebie kierunku studiów. Działa to zupełnie inaczej – dotacje na studia są przyznawane uczelniom, a te mogą przygotować korzystne oferty dla potencjalnych studentów. W praktyce często wygląda to tak, że finansuje się kierunki, z których brak na rynku wystarczającej liczby specjalistów. Jeśli dana oferta akurat będzie ci pasowała, nic nie stoi na przeszkodzie, byś z niej skorzystał! Bądź zatem na bieżąco ze stronami internetowymi miejscowych uczelni i zawsze przed rozpoczęciem rekrutacji sprawdzaj wnikliwie, czy nie ma takich ofert.
Szkolenia pracownicze w firmie
Do poszerzania swoich kwalifikacji możesz wykorzystać również miejsce pracy. Dzięki finansowanym przez pracodawcę szkoleniom pracowniczym możesz zdobyć zupełne nowe umiejętności lub rozwinąć te, które posiadasz. Oczywiście oferowane przez firmę szkolenia zazwyczaj mają ścisły związek z wykonywaną przez ciebie pracą, ale przecież o to właśnie ci chodzi, prawda? Zorientuj się zatem, co w zakresie zwiększania kwalifikacji może zaoferować ci firma, w której pracujesz. Jeżeli pracodawca nie ma żadnej oferty w tym zakresie, postaraj się go namówić, by to zmienił.
E-learning, czyli kursy internetowe online
Inną ciekawą i dostępną dla każdego, kto ma komputer z podłączeniem do internetu, formą doszkalania się są darmowe kursy e-learningowe, czyli po prostu nauczanie przez internet. W ten sposób możesz rozwinąć swoją wiedzę bądź kompetencje miękkie lub też nauczyć się zupełnie nowych rzeczy. Dzięki e-learningowi możesz nawet się przebranżowić, jeśli zajdzie taka potrzeba!Sprawdź zatem, czy w ofercie darmowych internetowych kursów są takie, które cię interesują. Polecamy w szczególności następujące strony: