Jak przygotować się do rozmowy o pracę i zrobić dobre wrażenie na pracodawcy? Sprawdź!
Udało się, twoje CV wyróżniło cię na tle rzeszy innych kandydatów i zostałeś zaproszony na spotkanie rekrutacyjne! Brawo! Pewnie zastanawiasz się, czy bardziej się cieszysz, czy stresujesz? Cóż, masz i powody do radości, i do stresu. Zejdź jednak na ziemię! Rozmowa o pracę to dopiero początek. Jeśli nie zrobisz na pracodawcy odpowiedniego wrażenia, nie masz co marzyć o zostaniu przyjętym do pracy... Doradzamy zatem, jak przekonać potencjalnego pracodawcę, że to właśnie ty jesteś pracownikiem, którego szuka!
Kluczem do przekonania do siebie pracodawcy czy jego przedstawiciela w postaci rekrutera jest połączenie dwóch kwestii – idealnego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej oraz odpowiedniego zachowania podczas tejże. Jeśli spełnisz te dwa warunki, twoje szanse na otrzymanie stanowiska, o które się starasz, znacząco wzrosną, a może nawet wywindują cię na pozycję prowadzącą...
Grunt to przygotowanie
Rozmowa rekrutacyjna ma za zadanie dostarczyć pracodawcy jak najwięcej informacji na twój temat. Informacji, na podstawie których podejmie on decyzję, czy chce ciebie za pracownika czy też nie. Postaraj się więc ułatwić mu zadanie! Jak to zrobić?
-
Umiej się sprzedać – przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego przypomnij sobie cały przebieg swojej dotychczasowej kariery i naucz się o nim opowiadać. Miej w pamięci zwłaszcza przełomowe etapy (tak zwane kamienie milowe) i osiągnięcia, ale pamiętaj także i o błędach, które popełniłeś (jeśli jakimś cudem twój rozmówca się o nich dowie i cię o to zapyta, przynajmniej nie będziesz zaskoczony i będziesz wiedział, co odpowiedzieć). Zastanów się, co odpowiesz na padające zazwyczaj na dzień dobry pytanie „czy może mi pan opowiedzieć coś o sobie?”. W małym palcu miej też swoje zainteresowania, umiejętności oraz oczywiście kluczowe kompetencje.
-
Poznaj swojego „wroga” - powinieneś posiadać przynajmniej podstawowe informacje na temat firmy, do której aplikujesz, oraz na temat stanowiska, o które się starasz. Przeanalizuj zatem ogłoszenie – zastanów się, jakie mogą być obowiązki służbowe (o ile nie jest to wyraźnie napisane), szanse rozwoju oraz wymagania odnośnie do kompetencji kluczowych kandydata. Zapoznaj się także ze stroną firmy, dowiedz się, czym dokładnie się ona zajmuje, jaką ma pozycję na rynku, jakie są jej osiągnięcia i co się u niej ostatnio działo...
-
Nie daj się zaskoczyć – pytania na rozmowach rekrutacyjnych bywają różne, jednak zazwyczaj się powielają. Sprawdź więc te najpopularniejsze i spróbuj sam sobie na nie odpowiedzieć. Zastanów się, jaka odpowiedź będzie zarówno szczera, jak i stawiająca cię w jak najlepszym świetle.
-
Wyglądaj jak profesjonalista (którym przecież jesteś, prawda?) - na rozmowie o pracę nie liczą się jedynie odpowiedzi jakich udzielisz, ale i pierwsze wrażenie, jakie zrobisz, pamiętaj o tym! I zadbaj, aby było to wrażenie pozytywne. Bądź czysty, schludny i elegancki. Twoje ubranie powinno być świeżo wyprane i uprasowane, a buty wyczyszczone i wypastowane. Pamiętaj także o uśmiechu!
Godzina „W”, czyli jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?
Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną musisz zdać sobie sprawę z jednej rzeczy – na odbiór twojej osoby składa się wiele elementów. Twoje słowa oraz sposób wyrażania się to tylko jeden z nich. Reszta to przede wszystkim mowa ciała – postawa, gesty, mimika, ton głosu... I te wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać – muszą przekazywać komunikat, że to ty jesteś profesjonalistą, którego pracodawca koniecznie powinien zatrudnić. Jak to zrobić? Jak zadbać o język ciała spójny z komunikatami werbalnymi i niezdradzający ogromnego poziomu stresu?
-
Rozluźnij się – pamiętaj, że od tego spotkania nie zależą losy świata, ani nawet – tak naprawdę – twoje. Jeżeli nie dostaniesz tej pracy, będą kolejne rozmowy i kolejne szanse, a to spotkanie posłuży ci jako cenne doświadczenie. Denerwując się nie osiągniesz za wiele i nie będziesz w stanie się skupić. Zatem postaraj się opanować swój stres, przekonaj sam siebie, że nie ma się czego bać.
-
Głowa do góry – postawa to – poza wyrazem twarzy, oczywiście – pierwsze, co rzuci się rekruterowi w oczy. Zadbaj więc o to, by nie była przygarbiona i nie mówiła wszystkim naokoło „wcale nie chcę tu być!”. Wyprostuj się, pierś do przodu, głowa do góry i do boju!
-
Uśmiechnij się na powitanie – pozytywne nastawienie to coś, dzięki czemu już na starcie możesz zdobyć dodatkowe punkty. Nie wchodź zatem na spotkanie rekrutacyjne jak na ścięcie, tylko przybierz przyjazny wyraz twarzy i lekko się uśmiechnij.
-
Opanuj nerwowe gesty – o twoim zdenerwowaniu świadczą przede wszystkim gesty, których nie kontrolujesz i które wykonujesz zupełnie bezwiednie – bębnienie palcami o stół, pstrykanie długopisem, zabawa włosami, rytmiczne tupanie... Przećwicz wcześniej rozmowę z kimś znajomym i przekonaj się, jakie nerwowe gesty wykonujesz – dzięki temu na rozmowie właściwej łatwiej będzie ci je kontrolować.
-
Mów głośno, wyraźnie i dość szybko – zamiast burczeć odpowiedzi półgębkiem, odpowiadaj głośno, wyraźnie i staraj się mówić dość szybko, najlepiej w takim samym tempie jak twój rozmówca.
-
Patrz w oczy – utrzymuj z rekruterem naturalny kontakt wzrokowy, to świadczy o szczerości i zainteresowaniu. Tylko nie wpatruj się w swojego rozmówcę zbyt długo, bo zacznie odczuwać dyskomfort i nastawi się do ciebie nieprzychylnie, a tego byś przecież nie chciał...