Jak reagować na zaskakujące pytania podczas rozmowy o pracę? Co zrobić, by rekruter stara się wyprowadzić cię z równowagi? Jak wypełniać testy osobowości? Sprawdź!
Klasyczna rozmowa rekrutacyjna z typowymi pytaniami o doświadczenie zawodowe powoli odchodzi do lamusa. Rekruterzy zdają sobie sprawę, że kandydaci świetnie się przygotowują do takiego wywiadu, a kandydata przygotowanego nieco trudniej wytrącić z równowagi i... naprawdę poznać. A taki w końcu jest główny cel rekrutacji – dowiedzieć się jak najwięcej o osobie ubiegającej się o dane stanowisko. Dowiedzieć się nie tylko tego, co ta osoba chętnie rekruterowi zdradzi, lecz i tego, co skrzętnie chciałaby przed nim ukryć. W tym właśnie celu stosuje się coraz to wymyślniejsze triki, które mają za zadanie ukazać całą prawdę o kandydacie. Jak się do takiej nietypowej rozmowy o pracę przygotować? Jak nie dać się zaskoczyć lub też nie dać po sobie pokazać zaskoczenia? Skorzystaj z naszych rad!
Jakich testów możesz się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Najróżniejszych. Niestety, tego – tak samo zresztą jak przebiegu takiego testu - nie da się przewidzieć... Jeśli jednak będziesz zdawać sobie sprawę z tego, jakie testy mogą zostać dla ciebie przygotowane, już na starcie zyskasz pewną przewagę, ponieważ nie dasz się wziąć z zaskoczenia.
-
Testy osobowości – badanie cech osobowościowych, temperamentu i procesów poznawczych kandydata.
-
Testy zdolności – badanie konkretnych związanych z oferowanym stanowiskiem pracy umiejętności kandydata (najczęściej tych, które zadeklarował on w swoim CV).
-
Testy inteligencji
-
Assessment centre – badanie kompetencji uczestników w sytuacji rzeczywistej oraz obserwacja pod kątem ról, jakie przyjmują oni podczas pracy grupowej.
Poza tymi ciekawymi bez wątpienia testami możesz się spodziewać także rozmowy, której celem będzie zbicie cię z pantałyku lub wywołanie stresu – takie celowe działanie rekrutera ma za zadanie sprawdzić, jak poradzisz sobie w warunkach stresowych oraz jak zareagujesz na nieoczekiwane czy wręcz kompletnie zaskakujące sytuacje.
Jak rozwiązywać testy osobowości?
Niestety, do tego typu testów nie da się przygotować – w końcu mają one za zadanie ujawnić rzeczywiste cechy twojej osobowości. Jedyne, co w takim wypadku możesz zrobić, to – jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało – być po prostu sobą i zaznaczać odpowiedzi, które podpowiada ci twoja intuicja. Uprzednio jednak dokładnie przeczytaj instrukcję i skup się!
Jak przygotować się do testów zdolności?
Do testów zdolności już, na szczęście, możesz się przygotować, i to całkiem solidnie! Tego rodzaju testy mają za zadanie sprawdzić twoje umiejętności i kompetencje, które będą miały znaczenie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Sprawdź zatem najpierw, jaki jest zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz, i jakie wymagania przed kandydatami stawia w ogłoszeniu pracodawca. Następnie zerknij do swojego CV na umiejętności, jakie tam wymieniłeś... A potem po prostu postaraj się dobrze przypomnieć sobie te wszystkie umiejętności oraz zdobytą w poprzednich miejscach pracy wiedzę. Przed rozmową rekrutacyjną możesz się także nieco doedukować, zaktualizować swoją wiedzę i zaznajomić się z bieżącymi nowinkami z branży.
Jak przejść assessment centre?
Jeśli na spotkanie rekrutacyjne zostanie zaproszone razem z tobą kilka innych osób, możesz spodziewać się właśnie assessment centre. Ten test polega na zbudowaniu z wybranych kandydatów małej grupy i postawieniu przed nią jakiegoś zadania (najczęściej podobnego jak obowiązki służbowe na oferowanym stanowisku pracy), a następnie na... biernej obserwacji. W trakcie assessment centre pracodawca sprawdza, jak sobie radzisz podczas pracy w grupie, czy współpracujesz, i jaką rolę przyjmujesz – przywódcy, błazna, a może... kozła ofiarnego?
Do tego typu testu też, niestety, za bardzo się nie przygotujesz, ponieważ sprawdza on twoje zachowanie w naturalnej, praktycznej sytuacji. W trakcie takiej pracy grupowej skup się po prostu na rozwiązaniu problemu i na współpracy z grupą. Bądź sobą, ale jednocześnie bądź gotów na kompromisy – nie kłóć się z pozostałymi kandydatami, nie staraj się na siłę forsować swoich propozycji, nie wygłupiaj się. Po prostu bądź takim profesjonalistą, jakim byłbyś w pracy.
Jak sobie radzić z nietypowymi pytaniami?
Może się zdarzyć, że rekruter zacznie zadawać ci nietypowe, kompletnie niezwiązane ani z twoim doświadczeniem, ani z oferowaną pracą, pytania. Możesz zostać więc zapytany na przykład o to, jakim zwierzęciem chciałbyś być albo... ile piłeczek do ping-ponga zmieści się w autobusie. Nie okazuj zdziwienia, nie wytrzeszczaj oczu i nie odpowiadaj „yyyyyy”... Te pytania mają sprawdzić twoje naturalne reakcje. W końcu w pracy też możesz natknąć się na problemy, których zupełnie się nie spodziewałeś, i co wtedy? Najgorszym, co w reakcji na nietypowe pytanie możesz zrobić, jest milczenie i kompletna bierność. Wymyśl coś, cokolwiek, zareaguj, bądź aktywny! Tylko się nie poddawaj i nie daj się podejść!
Co robić, kiedy rekruter stara się ciebie zdenerwować?
Kolejnym popularnym trikiem rekruterów jest próba wyprowadzenia kandydata z równowagi. Twój rozmówca może zatem być nieprzyjemny, przerywać ci w połowie zdania, podnosić głos lub dosadnie okazywać znudzenie. Takie zachowanie – choć nieprzyjemne i bez wątpienia stresujące – również ma swój cel. Rekruter chce w ten sposób sprawdzić, jak radzisz sobie ze stresem i na ile jesteś na niego odporny. Nie daj się zatem sprowokować, bądź opanowany i kulturalny, i dawaj sobą przykład idealnego profesjonalizmu!