Rozmowa rekrutacyjna to jeszcze nie pora, by ustalać wynagrodzenie, ale jeśli pracodawca sam poruszy ten temat, musisz być odpowiednio przygotowany. Sprawdź, jak to zrobić!
Co odpowiedzieć pracodawcy, gdy na rozmowie o pracę zapyta o oczekiwane wynagrodzenie? Co zrobić, jeśli sam wyjdzie z propozycją stawki, która ci nie odpowiada? Jak wynegocjować wynagrodzenie satysfakcjonujące obie strony? I jak w ogóle do takich negocjacji się przygotować? Na początek po prostu przeczytaj nasze rady!
Ustal realną stawkę
By nie rozbawić pracodawcy swoją odpowiedzią na pytanie o oczekiwane zarobki, uprzednio dowiedz się, jaką jest średnia wysokość pensji na stanowisku, o które się ubiegasz. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową. Ta średnia będzie twoją kwota bazową. Jednocześnie zastanów się, jakie są twoje rzeczywiste potrzeby, oszacuj, ile pieniędzy wydajesz w ciągu miesiąca... Ustalając oczekiwaną stawkę weź pod uwagę obie te kwestie – średnie wynagrodzenie na podobnym stanowisku i twoje własne oczekiwania.
Zamiast kwoty podaj przedział wynagrodzenia
Na podstawie wcześniej wspomnianego średniego wynagrodzenia oraz twych oczekiwań ustal idealną dla ciebie stawkę, a następnie... dolicz do niej 10-20% marginesu. Zastanów się także, na jakie ustępstwa od swojej optymalnej kwoty jesteś gotów, i wyznacz sobie minimum, które wciąż cię zadowoli. W ten sposób będziesz miał gotowy przedział wynagrodzenia, który możesz przedstawić pracodawcy. Dzięki temu będziesz mógł negocjować i zasygnalizujesz, że do kwestii zarobków podchodzisz elastycznie i jesteś otwarty na rozmowę.
Operuj językiem korzyści
Jak najlepiej przekonać pracodawcę, że powinien zgodzić się na twoją stawkę? Przemówić do niego językiem korzyści, czyli po prostu wyjaśnić, jakie wartości wnosisz do firmy i dlaczego są one tak cenne. Jako swoje atuty możesz wymienić doświadczenie zawodowe oraz szczególne przydatne firmie umiejętności, a także, rzecz jasna, osiągnięcia. Jeśli uda ci się przekonać pracodawcę, że będziesz wartościowym pracownikiem, z pewnością zechce on w ciebie zainwestować. W końcu to pracownicy tworzą firmę i decydują o jej sukcesie na rynku, prawda?
Nie nastawiaj się negatywnie i bądź elastyczny
Nawet jeżeli pracodawca nie zgodzi się na proponowaną przez ciebie kwotę wynagrodzenia, nie nastawiaj się negatywnie! Być może zostaną ci zaproponowane inne korzyści? Bądź elastyczny i otwarty na propozycje! Nie mów od razu, że dana stawka jest nie do przyjęcia. Spróbuj raczej przedstawić inną propozycję! Zapytaj na przykład, czy prócz podstawowego wynagrodzenia możesz liczyć na jakieś dodatki, np. zwrot kosztów dojazdu, pakiet socjalny, kartę Multisport itp. I koniecznie dowiedz się, czy proponowana przez pracodawcę stawka to kwota brutto czy netto!