Dlaczego planowanie celów zawodowych i strategii ich osiągnięcia jest tak ważne? Jak wybrać idealny zawód i zaplanować swoją ścieżkę kariery? Sprawdź!
Ponieważ na pracę poświęcasz w swoim życiu mnóstwo czasu, to bardzo ważne, by odpowiednio wybrać zawód i zaplanować ścieżkę kariery. To pierwszy krok do tego, by twoje życie było udane (w końcu zadowolenie z pracy i stały rozwój mają ogromny wpływ na samopoczucie, prawda?) i byś osiągał sukcesy na polu zawodowym. Jak zatem zabrać się za wyznaczenie swoich zawodowych celów i planowanie ścieżki kariery? Przeczytaj nasze rady!
Dlaczego warto zaplanować rozwój zawodowy?
Zanim na dobre zabierzesz się do planowania swojego życia zawodowego i pożądanej ścieżki kariery, dobrze byś wiedział, po co to robisz i jakie korzyści z tego odniesiesz.
-
Dobry plan zwiększa skuteczność twoich działań i bardziej cię motywuje do podążania w obranym kierunku, a co za tym idzie – łatwiej będzie ci znaleźć pracę, rozwijać się, dostać awans.
-
Pracodawcy będą cię postrzegać jako pożądanego pracownika, a więc zwiększysz swoje szanse na rynku pracy.
-
Będziesz coraz lepszy w tym, co robisz, co przyczyni się nie tylko do sukcesów w pracy, ale i do świetnego samopoczucia.
Pomyśl, do czego się nadajesz
Jeśli jeszcze nie podjąłeś swojej pierwszej pracy i wciąż masz wpływ na to, jaki zawód wybierzesz, dobrze się zastanów nad tym, do czego się nadajesz. Ogromnym błędem popełnianym przez osoby dopiero wybierające swój przyszły zawód jest kierowanie się warunkami finansowymi przyszłej pracy. Nie jest to pozbawione sensu, o ile swój wybór ograniczasz do zawodów, do których masz predyspozycje i czujesz, że będą sprawiały ci satysfakcje. Natomiast jeżeli kompletnie danego zawodu nie czujesz, ale wiesz, że dzięki niemu godnie zarobisz, to natychmiast zmień swój tok myślenia!
Zastanów się nad tym, co umiesz i lubisz robić. Pomyśl, w jakim zawodzie najlepiej sprawdziłyby się twoje umiejętności, pasje oraz cechy charakteru, a także w jakim miejscu chciałbyś pracować – jako wolny strzelec czy też jako pracownik etatowy, w małej firmie czy w ogromnej korporacji... Taka autorefleksja to świetny początek do zaplanowania ścieżki kariery, która zagwarantuje ci sukces i zadowolenie z życia.
Szukaj pomocy, słuchaj rad
Gdy dopiero masz wybrać swój przyszły zawód, nie słuchaj wyłącznie siebie, lecz szukaj pomocy u starszych i bardziej doświadczonych osób. Porozmawiaj ze swoimi rodzicami, spytaj ich o rady. Zagaj swoich nauczycieli w szkole czy wykładowców na uczelni o to, jaki potencjał w tobie dostrzegają i jak radzą ci rozwijać swoje umiejętności. Warto także zbadać swoje predyspozycje zawodowe u profesjonalnego doradcy zawodowego, porozmawiać z psychologiem, a nawet z... profesjonalnym konsultantem do spraw rekrutacji!
Wobec uzyskanych rad bądź, rzecz jasna, krytyczny, nie przyjmuj ich bez żadnej refleksji, nie bierz do siebie jako bezwzględnej wskazówki. Traktuj je po prostu jako pomoc i materiał do dalszej obróbki.
Jasny cel, precyzyjny plan
Gdy już dokładnie wiesz, jaki zawód jest jakby stworzony dla ciebie, to już połowa sukcesu w planowaniu ścieżki kariery. Masz przed oczami jasny cel, teraz wystarczy tylko ułożyć plan dotarcia do niego. Jak ów plan opracować?
-
Zastanów się, jakie umiejętności i doświadczenia mogą być przydatne w otrzymaniu wymarzonej pracy. Nie ograniczaj się jedynie do własnych refleksji – pytaj innych, szukaj w internecie, przeglądaj na LinkedIn i Goldenline profile osób pracujących w danym zawodzie!
-
Na spisanej liście pożądanych kompetencji i doświadczeń zapisz sobie, jak możesz je uzyskać, co możesz zrobić, by je zdobyć i by móc pochwalić się nimi potem w CV. Dodatkowy kurs? E-learning? Może praca w ramach wolontariatu?
-
Pomyśl, co zrobisz, gdy już wreszcie dostaniesz tę pracę. Co będzie dalej? W jaki sposób będziesz się rozwijać? W jakim kierunku podążysz? Gdzie widzisz siebie za 5, 10, 15 lat? I co powinieneś zrobić, aby właśnie tam się znaleźć w tym planowanym czasie?
Na podstawie tychże refleksji stwórz linię czasu, na której zaznaczysz kolejne pożądane etapy kariery, i opracuj strategię, która pozwoli ci to wszystko osiągnąć. Nie musisz robić tego sam – zawsze możesz skorzystać z powodu itp. profesjonalistów, np. trenerów osobistych czy doradców zawodowych.
Działaj i rozwijaj się!
Kiedy uda ci się zdobyć wymarzoną pracę, zapewne poczujesz tak ogromne zadowolenie z siebie, że... spoczniesz na laurach. Nie rób tego! Sam fakt, że teraz posiadasz niezbędne do wykonywania danej pracy kompetencje, nie oznacza, że będziesz je miał za rok. Rynek zmienia się niezwykle dynamicznie i żeby się do niego i jego wymogów dostosować niezbędny jest stały rozwój. Ucz się zatem nowych rzeczy, zdobywaj nowe doświadczenia, wykazuj inicjatywę! I pamiętaj, że robisz to nie tylko po to, by utrzymać aktualną pracę, ale i po to, by zrealizować swoje zawodowe cele i piąć się coraz wyżej.