Szukasz pracy, wysyłasz setki CV i... nic? Zero odzewu? Zaledwie kilka odpowiedzi? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pisania curriculum vitae, by zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną!
Większości ubiegających się o pracę osób wydaje się, że napisanie CV to żadna sztuka... W końcu co to za filozofia wypisać swoje dane osobowe, wykształcenie, odbyte szkolenia i doświadczenie zawodowe, a potem odpowiednio dokument sformatować? Cóż, gdy po wysłaniu ogromnej ilości aplikacji telefon wciąż uparcie milczy, okazuje się, że jednak faktycznie stworzenie takiego dokumentu to wyższa szkoła jazdy...
Podczas pierwszego etapu rekrutacji firmy otrzymują tak wiele życiorysów ubiegających się o pracę kandydatów, że jeżeli CV wyraźnie się nie wyróżnia, zapewne bez dokładnego przejrzenia zostanie odrzucone. Jak się zatem wyróżnić? Co zmienić w swoim curriculum vitae, by zwrócić na siebie uwagę rekrutera i otrzymać szansę na przejście do kolejnego etapu rekrutacji? Sprawdź!
Najpierw treść, potem forma!
Na topie ostatnimi czasy są wymyślne, przykuwające uwagę swą graficzną formą CV. Kandydaci łudzą się, że oryginalną oprawą graficzną uda im się zwrócić uwagę osoby selekcjonującej życiorysy... Nie tędy droga! Oczywiście, ładne, starannie zaprojektowane curriculum vitae na pewno przykuje uwagę, ale... jedynie na moment. Zapamiętaj, że dla rekrutera liczy się przede wszystkim treść. Najpierw skup się zatem na samym pisaniu swojego życiorysu i dostarczeniu w ten sposób pracodawcy takich informacji, które przekonają go, że jesteś osobą, której szuka. Dopiero na samym końcu poświęć czas na formatowanie i graficzne dopieszczanie dokumentu. Kiedy już się za to weźmiesz, pamiętaj, że CV ma być przede wszystkim przejrzyste i czytelne!
CV pod kątem oferty
Znasz powiedzenie mówiące, że gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? Ten, kto pierwszy raz to powiedział, musiał mieć na myśli curriculum vitae... Tak zwane uniwersalne CV z pewnością nie pomoże ci zdobyć pracy, zatem skup się na jego personalizacji – po prostu stwórz życiorys pod kątem konkretnej oferty pracy. Jak to zrobić?
-
Na górze dokumentu, pod swoim imieniem i nazwiskiem, dopisz nazwę stanowiska, o jakie się starasz.
-
Jeżeli pracowałeś w różnych sektorach rynku, nie opisuj całego doświadczenia zawodowego, lecz skup się jedynie na tym związanym z branżą, w której chcesz pracować.
-
Opisz nie tylko swoje obowiązki na danych stanowiskach, ale również i osiągnięcia.
-
Zaznacz wyraźnie umiejętności, które z pewnością przydadzą ci się w nowej pracy i postaraj się je doprecyzować. Nie operuj ogólnikami, tylko konkretami!
Podsumowanie zawodowe
Informacja o twoim stanowisku i obowiązkach zawodowych raczej nie będzie twoją kartą przetargową w walce o zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Osób mogących pochwalić się podobnym wykształceniem i doświadczeniem jest mnóstwo! Postaraj się zatem ze swojego doświadczenia wyłuskać informacje, które rolę takiej karty przetargowej będą odgrywać, i zamieść je w CV!
Podsumowanie zawodowe powinno streszczać się w kilku zdaniach pokazując pracodawcy, że jesteś idealną osobą na oferowane stanowisko. Powinno zawierać 3 elementy:
-
informacje, kim jesteś – branża, stanowisko, długość stażu pracy na tym stanowisku;
-
osiągnięcia zawodowe poparte liczbami – np. ilość zdobytych klientów, średnia wartość procentowa wykonanego przez ciebie planu sprzedażowego itp.;
-
cele zawodowe, czyli kierunek kariery, w którym chciałbyś zmierzać – powinien być ściśle związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
Jakich informacji nie umieszczać w CV?
Jeżeli masz bogate doświadczenie zawodowe, informacje do CV musisz wybrać z jeszcze większą starannością. Nie chcesz w końcu przesyłać życiorysu w formie 10-stronicowego e-booka, którego nikt tak naprawdę nie będzie czytał, prawda? Postaraj się zatem wybrać jedynie najistotniejsze dla pracodawcy informacje. Spokojnie możesz pominąć...
-
ukończone liceum,
-
tytuł pracy magisterskiej,
-
staże i praktyki odbyte w trakcie studiów,
-
udział w szkoleniach i konferencjach niemających żadnego związku ze stanowiskiem, o które się ubiegasz,
-
opis obowiązków służbowych na stanowiskach, które piastowałeś lata temu (rekruter największą uwagę zwraca na dwie ostatnie posady).
Formatowanie CV i ostatnie poprawki
Gdy już odpowiednio wyselekcjonujesz informacje, które przekonają rekrutera, że powinien zaprosić cię na rozmowę rekrutacyjną, nadchodzi pora na sformatowanie dokumentu oraz wszystkie te kosmetyczne zmiany, które sprawią, że twój dokument będzie wyglądał profesjonalnie.
Największym błędem, jaki możesz tutaj popełnić, jest jednolita ściana tekstu. Choćbyś był najlepszym kandydatem na świecie, twoje CV w takiej formie prawie na pewno zostanie odrzucone bez czytania. Nie obawiaj się zatem podkreślać najważniejszych informacji – korzystaj z pogrubienia, podkreśleń czy nawet innego koloru czcionki! Pamiętaj także o wyjustowaniu tekstu i nie szczędź odstępów – życiorys, jak już wspominaliśmy na samym początku, ma być przejrzysty i czytelny!
Kiedy uznasz, że twoje CV jest wystarczająco profesjonalne, zapisz je w formacie pdf, zatytułuj odpowiednio (na przykład według klucza – Nazwisko_Imię_Nazwa_stanowiska_CV) i... działaj! Powodzenia!