Jak najszybciej rozstać się z pracodawcą? Porozumieć się i rozwiązać umowę za porozumieniem stron!
Dzięki rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron w każdej chwili możesz rozstać się ze swoich pracodawcą lub też on z tobą. Taka opcja stwarza możliwość łagodnego zakończenia współpracy w sposób natychmiastowy, ale bez wzajemnych pretensji. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron!
Jak wygląda rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może nastąpić w każdej chwili twojego zatrudnienia (nawet jeśli jesteś pracownikiem chronionym), zarówno z inicjatywy twojej, jak również i twojego pracodawcy. Taka forma rozwiązania stosunku pracy wymaga jednak, jak wskazuje sama jej nazwa, porozumienia i zgody obu stron. Rozwiązanie umowy tym sposobem może być natychmiastowe lub dotyczyć konkretnego terminu. Okres wypowiedzenia tu jednak nie obowiązuje, więc termin ten można ustalić dowolnie. Nie ma również wymogu, aby umowa za porozumieniem stron została rozwiązania na piśmie, choć na wszelki wypadek warto o to zadbać.
Kiedy warto rozważyć taki sposób zakończenia współpracy?
W życiu każdego pracownika zdarzają się sytuacje, gdy z jakiegoś powodu pragnie on natychmiast zakończyć współpracę z firmą, w której jest zatrudniony. Może się to zdarzyć na przykład wskutek:
-
otrzymania lukratywniejszej propozycji współpracy od firmy konkurencyjnej,
-
przeniesienia małżonka lub partnera do pracy w innej miejscowości,
-
mobbingu,
-
nieodnajdowania się w danym zawodzie.
W takich wypadkach rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może być najlepszym rozwiązaniem – kończy się współpracę polubownie, bez konfliktu, za obustronną zgodą, a jednocześnie natychmiast (lub ewentualnie w określonym przez siebie czasie, ale bez konieczności zachowania wyznaczonego ustawowo okresu wypowiedzenia).
Bywa również i tak, że pracownikowi powinie się noga i zrobi coś, za co grozi mu zwolnienie dyscyplinarne – w takim momencie pracodawca może okazać litość i zaproponować zamiast „dyscyplinarki” rozwiązanie za porozumieniem stron. To także najkorzystniejsze w tym wypadku rozwiązanie, bo pracownikowi nie grozi wpisanie zwolnienia dyscyplinarnego do akt osobowych (co mogłoby przecież utrudnić poszukiwania pracy), a pracodawca nie ryzykuje, że zwolniony pracownik będzie robił mu w ramach zemsty czarny PR w branży i wśród klientów.
Minusy takiego rozwiązania
Pomimo że w pewnych sytuacjach rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to świetna opcja, takie rozstanie z pracodawcą ma również swoje istotne (przynajmniej dla pracownika) wady. Jeśli umowę rozwiązuje się w ten sposób ze skutkiem natychmiastowym, a nie ma się w zanadrzu żadnej innej oferty pracy, dobrowolnie rezygnuje się na przykład z okresu wypowiedzenia, w czasie którego można rozejrzeć się za nowym miejscem pracy, oraz z dodatkowych wolnych dni ustawowo przeznaczonych na poszukiwania nowego zatrudnienia. Sposób rozstania z pracodawcą ma także wpływ na prawo do zasiłku – w sytuacji, gdy umowa zostaje rozwiązania za porozumieniem stron, bezrobotny nabywa prawo do zasiłku dopiero po 90 dniach od momentu rejestracji w urzędzie pracy.
Klauzula o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o sprytnym triku, który nieraz pracodawcy stosują podczas zatrudniania nowych pracowników. Zdarza się, że w umowie o pracę zamieszczony jest zapis o możliwości rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem ze stron w każdej chwili. Ma to na celu zmuszenie pracownika do natychmiastowej rezygnacji z pracy, jeśli pracodawca z jakichś powodów będzie chciał się go pozbyć. Taki zapis jest bezprawny. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają, oczywiście, możliwość wyjść z inicjatywą zakończenia współpracy za porozumieniem stron, ale aby weszło to w życie, wymaga dobrowolnej zgody obu stron. Zatem nawet jeśli zapis taki znajdzie się w umowie, a niczego nieświadomy pracownik ją podpisze, nie ma obowiązku zgadzać się na rozwiązanie tejże za porozumieniem stron, gdy jego szef to zasugeruje i odniesie się do podpisanej klauzuli.