Okres próbny w pracy może być stresującym przeżyciem, bo od niego zależy dalsze zatrudnienie. Jak najlepiej wykorzystać ten czas i zrobić na pracodawcy dobre wrażenie? Sprawdź!
Udało się, dostałeś pracę! Sen z powiek spędza ci jedynie fakt, że zostałeś zatrudniony jedynie na okres próbny. Martwisz się, że potem możesz zostać odprawiony z kwitkiem? Nie masz się o co bać! Okres próbny to zazwyczaj jedynie formalność – szef chce sprawdzić, czy faktycznie jesteś tak dobrym pracownikiem, na jakiego ocenił cię podczas procesu rekrutacji. Jeżeli będziesz należycie przykładał się do swojej pracy, masz duże szanse na stałe zatrudnienie.
Dobre pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie – nawet jeśli mylne – bardzo łatwo zapada w pamięć i trudno je potem zmienić. Zadbaj zatem o to, by już pierwszego dnia pracy twój szef ocenił cię jako kompetentnego pracownika, którego chciałby zatrzymać w firmie na dłużej. Jak to zrobić?
-
Zadbaj o wygląd – dostosuj swój strój do zasad panujących w firmie. Jeżeli nawet nie ma odgórnie określonych reguł dotyczących dress code'u, postaraj się wyglądać jak profesjonalista – najbezpieczniej będzie postawić na swobodną elegancję. Pamiętaj, by twoje ubrania były czyste i wyprasowane. O higienie osobistej chyba nie musimy wspominać?
-
Uśmiechaj się – szczery uśmiech na powitanie zakoduje w umyśle twojego szefa, że jesteś osobą otwartą i entuzjastycznie nastawioną do życia, którego istotną częścią jest przecież praca.
-
Słuchaj – osoby, które potrafią słuchać (i przy tym nie mają denerwującego nawyku przerywania rozmówcy!), wzbudzają sympatię i zaufanie. Słuchaj zatem uważnie poleceń swojego szefa i stosuj się do nich, a w razie potrzeby proś, aby doprecyzował, o co mu chodzi. Podczas rozmowy zapoznawczej ze współpracownikami, także raczej staraj się słuchaj, niż samemu mówić, zwłaszcza o sobie.
Dostosuj się
Wykonując obowiązki służbowe, staraj się podpatrywać innych i dostosowywać swoje działania do ogólnie przyjętych norm. Nawet jeśli masz masę własnych pomysłów na to, jak wypełnić swoje obowiązki służbowe, wstrzymaj swoją kreatywność i dowiedz się, czy są jakieś zalecenia i instruktaże na temat ich realizacji. Dostosuj się również do niepisanych panujących w firmie norm dotyczących wzajemnych relacji oraz zachowania. Im szybciej wpasujesz się w nowe środowisko, tym szybciej szef zacznie traktować cię jak „swojego”.
Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj!
Oczywiście nie chodzi o to, byś non stop zasypywał szefa i współpracowników pytaniami o wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy. Samodzielność jest zawsze w cenie, ale nie bój się także zadawać pytań, gdy masz jakieś wątpliwości lub po prostu czegoś nie wiesz. Twoja pytania powinny także dotyczyć informacji zwrotnych na temat twojej pracy.
Nie mów, tylko rób
Zapewne na samym początku nowej pracy kusi cię, by wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję, aby pogawędzić z nowymi współpracownikami i bliżej ich poznać. Niech jednak te rozmowy nie kolidują z twoją pracą! Staraj się więcej robić, a mniej mówić. Poza tym, gdy rozmawiasz z innymi, powstrzymaj się również od nieustannego nadawania o sobie czy o swojej byłej pracy.
Podejście do obowiązków
Aby zrobić na pracodawcy dobre wrażenie i pokazać się jako zaangażowany, entuzjastyczny pracownik, podchodź do swojej pracy z należytym profesjonalizmem. Niech nie ogranicza się to jedynie do poprawnego wykonywania zadań służbowych. Gdy uda ci się wcześniej wypełnić wszystkie obowiązki, nie siedź z założonymi rękami, lecz szukaj sobie nowego zajęcia, proponuj współpracownikom swoją pomoc, pytaj szefa o przydział do nowego projektu. Staraj się wykazywać inicjatywą, choć strzeż się nadgorliwości. Jeżeli popełnisz jakiś błąd, nie udawaj, że to nie ty i nie szukaj winnych, lecz natychmiast go skoryguj.
Zapytaj szefa, co dalej
Nie bój się pokazać swojemu pracodawcy, że zależy ci na pozytywnym przejściu okresu próbnego i dalszym zatrudnieniu w jego firmie. Nie czekaj z tym też do ostatniej chwili. W drugim miesiącu pracy możesz udać się do niego na niezobowiązującą rozmowę, zapytać, jak ocenia twoje dotychczasowe efekty pracy i zapytać, co jeszcze mógłbyś zrobić, aby chciał ci przedłużyć umowę. Powiedz szczerze o tym, co w firmie ci się podoba i dlaczego zależy ci na tym, aby zostać w niej zatrudnionym na dłużej.