W Polsce istnieje ponad dwa tysiące agencji zatrudnienia (z czego ponad 1000 to agencje pracy tymczasowej). Czy warto korzystać z ich pomocy? I jak to robić? Sprawdź!
Prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek poszukiwał pracy, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wysyłanie CV w odpowiedzi na zamieszczone na portalach internetowych ogłoszenie to za mało. Aby jak najszybciej zdobyć zatrudnienie, należy jak najbardziej poszerzyć obszar swoich poszukiwań. Poza poszukiwaniami na własną rękę, warto skorzystać także z bezpłatnej pomocy specjalistów – agencji zatrudnienia. Przedstawiamy korzyści płynące z takiej współpracy oraz sposoby, jak to zrobić efektywnie.
Agencje zatrudnienia – co to właściwie jest?
Agencje zatrudnienia, agencje pośrednictwa pracy, biura pracy – tak powszechnie nazywa się prywatne firmy świadczące pomoc w znalezieniu pracy. Ponieważ nie są to jednostki publiczne, lecz prywatne, działają na zupełnie innych zasadach niż urzędy pracy. Tak samo jak inne firmy podlegają prawom wolnego rynku – same zdobywają klientów i muszą dbać o to, aby wyróżnić się na tle konkurencji (a tej nie brakuje!).
Do agencji zatrudnienia zgłaszają się firmy poszukujące pracowników na konkretne stanowiska, więc zadaniem pracowników takich prywatnych biur pracy jest znalezienie odpowiednich kandydatów w jak najkrótszym czasie.
Specyficzną grupą agencji zatrudnienia są agencje pracy tymczasowej, które poszukują dla firm pracowników jedynie na pewien czas, np. na zastępstwo za osobę na zwolnieniu chorobowym lub urlopie macierzyńskim.
Czy warto korzystać z pomocy agencji?
Oczywiście! Największą korzyścią zwiększenia obszarów poszukiwania pracy o agencje zatrudnienia jest możliwość dotarcia do znacznie większej ilości ofert pracy, zwłaszcza jeśli jednocześnie korzysta się z pomocy wielu tego typu firm. Nawet jeżeli agencja obecnie nie dysponuje ofertami pracy, które mogłyby cię zainteresować czy których warunki spełniasz, zawsze możesz zostawić tam swoje CV i oczekiwać na telefon, gdy pojawią się nowe wolne wakaty zgodne z twoim doświadczeniem i preferencjami zawodowymi.
Istotną zaletą agencji pośrednictwa pracy jest również profesjonalne doradztwo, zupełnie bezpłatne! Przed każdą czekającą cię rozmową rekrutacyjną zorganizowaną przed daną agencję, możesz poprosić jej pracownika o cenne wskazówki odnośnie do rozmowy o pracę. Ponieważ pierwsze etapy rekrutacji odbywają się zazwyczaj nie w firmie docelowej, lecz w agencji zatrudnienia, po każdej rozmowie o pracę możesz także wypytać rekrutera o to, jak wypadłeś. Informacja zwrotna pozwoli ci w przyszłości lepiej przygotować się do kolejnych spotkań rekrutacyjnych.
Agencje pracy tymczasowej to także ogromna szansa dla osób, które wciąż się uczą lub dopiero rozpoczynają swoją karierę. Zaletą tego typu współpracy jest możliwość zgromadzenia cennego doświadczenia zawodowego i zapełnienia dzięki temu luki w CV.
Jak wygląda współpraca z agencją zatrudnienia?
Wszystko zaczyna się od zgłoszenia firmy do agencji zatrudnienia. Gdy firma zgłosi zapotrzebowanie na określonych pracowników i zaznaczy, jakie warunki mają spełnić kandydaci, agencja rozpoczyna poszukiwania. Zazwyczaj odbywa się to poprzez publikację ogłoszenia na portalu internetowym agencji oraz na popularnych portalach ogłoszeniowych, a także poprzez przeszukanie bazy zarejestrowanych w agencji kandydatów (dlatego warto zostawić swoje CV nawet wtedy, gdy akurat nie ma interesujących ofert). Następnie osoby spełniające wymogi zostają zaproszone na rozmowę rekrutacyjną z pracownikiem agencji, który ma wstępnie zweryfikować, czy kandydaci faktycznie nadają się na oferowane stanowisko. Kolejne etapy zależą od tego, o jakie stanowisko chodzi. Jeśli jest to praca niewymagająca dużego doświadczenia, na rozmowie kwalifikacyjnej w agencji może się zakończyć. Jeżeli natomiast praca wymaga większego doświadczenia i specyficznych kompetencji, wtedy agencja przekazuje do firmy dane kandydatów, którzy pomyślnie przeszli rozmowy. Kolejne działania rekrutacyjne zależą już od firmy.
Forma zatrudnienia przez agencję
Popularną formą zatrudnienia w agencjach pracy tymczasowej jest umowa o pracę tymczasową podpisywana nie z firmą, lecz z agencją. Pracownik jest więc zatrudniony przez agencję i oddelegowany do pracy w danej firmie. Warto wiedzieć, że nie powinno to w żaden sposób wpływać na jego traktowanie przez pracodawców, co wyraźnie nakazuje ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych z 2003 roku.
Umowa o pracę tymczasową podpisywana z agencją nie jest, oczywiście, regułą. Bywa, że agencja pełni tylko rolę pośrednika między firmą a kandydatami, którzy ostatecznie zostają zatrudnieni bezpośrednio przez firmę. Również pracownicy zatrudnieni przez agencję mogą z czasem zostać zatrudnieni przez firmę, zwłaszcza gdy okres pracy się przedłuża. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nakazuje bowiem, że za pośrednictwem agencji można być zatrudnionym w jednej firmie przez okres maksymalnie 18 miesięcy.
Jak skutecznie szukać pracy przez agencje?
Rekrutacja przeprowadzana przez agencje zatrudnienia niewiele różni się od rekrutacji bezpośrednio w firmach, dlatego należy podobnie się do niej przygotować. Pamiętaj przede wszystkim o:
-
starannie sporządzonym CV podkreślającym twoje doświadczenie, umiejętności oraz osiągnięcia,
-
rejestracji swojego CV w bazie agencji pracy – często można zrobić to na stronie internetowej, a jeśli nie ma takiej możliwości, bezpośrednio w agencji,
-
zwróceniu na siebie uwagi rekrutera – jeśli pojawi się interesująca cię oferta, nie poprzestawaj na wysłaniu do agencji swojej aplikacji, lecz również zadzwoń i wypytaj o szczegóły,
-
poważnym traktowaniu rozmowy rekrutacyjnej, nawet jeśli odbywa się ona w agencji – przygotuj się do niej tak samo dobrze jak do każdego innego spotkania rekrutacyjnego.