Merytoryczne przygotowanie do interview to nie wszystko. Sprawdź, jak wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze, by zapaść mu w pamięć i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy!
W najbliższym czasie czeka cię rozmowa rekrutacyjna, a mimo świetnego przygotowania czujesz stres? Znasz swoją wartość i wiesz, jakich argumentów użyć, by przekonać pracodawcę, że to właśnie ty jesteś wymarzonym pracownikiem, ale boisz się, że to nie wystarczy? Fakt, może nie wystarczyć... W końcu poza merytorycznym przygotowaniem musisz jeszcze wiedzieć, jak się na rozmowie o pracę zachować. Przeczytaj nasze rady i przekonaj się, co powinieneś zrobić, aby wywrzeć na rekruterze dobre wrażenie!
Liczy się pierwsze wrażenie
Czy wiesz, że pierwsze chwile z nowo poznaną osobą decydują o tym, czy cię ona polubi czy też nie? Jeżeli już na samym starcie wywrzesz dobre wrażenie, ta druga osoba podświadomie uzna, że jesteś dobrym człowiekiem, będzie do ciebie nastawiona pozytywnie i mimowolnie będzie ci sprzyjać. Na rozmowie o pracę możesz to wykorzystać, by już na samym wstępie zdobyć u rekrutera kilka punktów uznania. By zrobić dobre wrażenie, musisz:
-
być punktualny – nie spóźnij się, ale też nie wbiegaj zdyszany idealnie o czasie. Lepiej zjawić się 10 minut (ale nie więcej, żeby nie wyjść na nadgorliwego) wcześniej i spokojnie poczekać na swoją kolej.
-
być nastawiony pozytywnie – nie wchodź na spotkanie z miną zbitego psa, wyprostuj się i swobodnie wejdź do „pokoju przesłuchań” z uśmiechem na twarzy.
-
odpowiednio się przywitać – wystarczy „dzień dobry” i krótki, mocny uścisk dłoni. Ważne – w trakcie rozmowy o pracę to rekruter pierwszy wyciąga dłoń do uścisku!
-
sprawiać wrażenie profesjonalisty, którzy dobrze wie, gdzie i po co się znalazł – możesz to osiągnąć poprzez odpowiedni ubiór.
Proste? Bardzo proste! A ile dzięki temu możesz zyskać...
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Nikt nie ocenia na podstawie wyglądu tak bardzo jak właśnie rekruter. Ubierz się zatem umiarkowanie elegancko (oznacza to, że masz wyglądać jak profesjonalista, który w każdej chwili może rzucić się w wir obowiązków służbowych, a nie jak osoba wybierająca się na pogrzeb babci) i zadbaj o swoją higienę osobistą. Powinieneś wyglądać czysto i schludnie, więc jeśli twoja wyjściowa garderoba ma jakiekolwiek plamy czy zagniecenia, wcześniej wypierz ją, wyczyść i wyprasuj.
Uwaga – jeżeli wykonujesz jakiś kreatywny zawód, zwłaszcza związany z modą, możesz przed rozmową rekrutacyjną popuścić nieco wodze fantazji i zaakcentować swój indywidualizm nieco bardziej oryginalnym strojem. Tylko nie przesadź! I tutaj powinieneś pójść na kompromis, godząc elegancję z kreatywnością.
Opanuj mowę ciała
Nawet jeżeli masz idealne kwalifikacje na dane stanowisko i jesteś do interview świetnie przygotowany merytorycznie, twoje ciało może temu przeczyć. Tak, na podstawie twojego zachowania – postawy, ruchów, mimiki - rekruter może uznać, że...
-
jesteś osobą zamkniętą w sobie,
-
kłamiesz lub coś ukrywasz,
-
jesteś tak zdenerwowany, że nie poradzisz sobie w tej pracy, gdy pojawią się sytuacje stresowe.
Zanim więc podejdziesz do rozmowy o pracę, spróbuj poznać i opanować mowę swojego ciała. Poćwicz sobie spotkanie rekrutacyjne z kimś znajomym i w czasie jego trwania zwracaj uwagę nie tylko na to, co mówisz, ale również co robisz. Sprawdź:
-
jaką postawę przyjmujesz podczas takiej rozmowy. Powinieneś wygodnie i stabilnie siedzieć (a nie na przykład na skraju krzesła – to sygnał dla rozmówcy, że czujesz się zagrożony i chcesz mieć ułatwioną drogę ucieczki w razie gdyby coś poszło nie po twojej myśli), być wyprostowany, a ręce i nogi przez większość czasu trwania rozmowy trzymać w tej samej pozycji. Nie zakładaj rąk na piersiach – to postawa zamknięcia dająca rozmówcy wyraźny sygnał, że traktujesz go jak wroga!
-
czy wystarczająco utrzymujesz kontakt wzrokowy z rozmówcą czy też stale uciekasz wzrokiem lub wpatrujesz się natrętnie.
-
co robisz z rękami i nogami – ludzie w sytuacjach stresowych przeważnie stukają stopą o podłogę, bębnią palcami o blat, wykręcają sobie palce... Zaobserwuj, czy sam tego nie robisz!
Gdy zauważysz, że popełniasz któreś z wyżej wymienionych błędów, łatwiej będzie ci je skorygować. Będziesz też wiedział na co dokładnie zwrócić uwagę w swoim zachowaniu podczas właściwej rozmowy o pracę.
Nie bój się mówić
Poza mową ciała, na twoją niekorzyść może działać również sposób, w jaki się wypowiadasz. Chodzi tutaj zarówno o sam język, którego używasz, jak i natężenie oraz ton głosu. Na rozmowie rekrutacyjnej nie bój się mówić, nie ściszaj głosu, nie sprawiaj wrażenia, że czujesz się jak na przesłuchaniu policyjnym! Mów pewnie, raczej szybciej niż wolniej, nie rób zbyt długich pauz, a zastanawiając się nad odpowiedzią, zamknij buzię i nie rób „yyy” niczym uczniak maglowany przez nauczycielkę. Pamiętaj także o formalnym języku i branżowym słownictwie – na interview nie ma miejsca na potoczne słowa i zwroty (nawet na „no” zamiast „tak”), nawet jeśli rekruter zachowuje się jakby był twoim najlepszym kumplem.
Pytaj
Gdy właściwa rozmowa dobiegnie końca i rekruter zasugeruje, że teraz nadszedł czas na twoje pytania, nie dziękuj i nie mów, że wszystko już wiesz. W ten sposób okażesz swój brak zainteresowania i pragnienie jak najszybszego opuszczenia firmy. Nawet jeżeli faktycznie wszystko już wiesz, z grzeczności zadaj kilka pytań. Jeśli żadne nie przychodzą ci do głowy, po prostu upewnij się, czy wszystko, co na temat oferowanego stanowiska powiedział ci rekruter, dobrze zrozumiałeś.
Podziękuj za poświęcony czas
Na początku spotkania pięknie się witasz, aby rozmówca nastawił się wobec ciebie pozytywnie.
Analogicznie powinieneś zachować się na sam koniec spotkania – grzecznie i miło się pożegnać, by zapaść rekruterowi w pamięć. Zamiast rzucać suche „dziękuję, do widzenia”, bardziej się postaraj i z uśmiechem na twarzy faktycznie podziękuj za poświęcony ci czas.