Niestosowne zachowanie w pracy to gwarancja kiepskiej atmosfery i problemów z szefem. Przeczytaj o ośmiu sposobach postępowania, jakich powinieneś bezwzględnie unikać!
Stosowne postępowanie w pracy to niezwykle ważna kwestia – pozwala zbudować odpowiednią atmosferę między współpracownikami i pokazać się szefowi od najlepszej strony, jako profesjonalista. Nieporozumienia, spóźnialstwo, pobłażliwe podchodzenie do swoich obowiązków służbowych czy inne niewłaściwe i nieakceptowalne maniery mogą nie tylko utrudnić pracę i uczynić ją nieznośną, ale także skutkować... zwolnieniem dyscyplinarnym! Zobacz listę zachowań bezwzględnie zakazanych w miejscu pracy!
1. Lekceważące podejście do obowiązków
Pracodawca nie zatrudnił cię po to, byś czas w biurze spędzał na piciu kawy, plotkach i przeglądaniu portali internetowych, lecz byś rzetelnie wypełniał swoje służbowe obowiązki. Jeśli będziesz je lekceważył wykonując swoją pracę niedbale czy nieustannie spóźniał się z wykonaniem projektów na czas, szefostwo dojdzie do wniosku, że zupełnie nie zależy ci na pracy. A to prosta droga do bezrobocia... Oczywiście nikt nie każe ci bez chwili przerwy pracować na 100% swoich możliwości. Przerwy należą ci się ustawowo, masz do nich prawo, zadbaj jednak o to, by się nie przeciągały w nieskończoność. Kiedy natomiast przychodzi do wykonania obowiązków, postaraj się traktować je poważnie i dawać z siebie wszystko.
2. Spóźnialstwo
Każdemu zdarza się czasem spóźnić, ale nic tak nie irytuje pracodawców jak nieustanne spóźnienia. Nawet jeśli są one niewielkie, bądź pewny, że nie przejdzie to bez echa ze strony szefostwa, i żadne wymówki cię nie usprawiedliwią. W końcu każdy pracownik musi dojechać do pracy – notoryczne opóźnienia pociągu, uciekający tramwaj czy korki to nie wina okoliczności, lecz twój problem z odpowiednią organizacją swojego czasu. Co gorsza, nieustanne spóźnianie się do pracy bardzo często przekłada się także na brak terminowości w wykonywaniu zadań służbowych. Jeśli spóźnialstwo i nieterminowość to twoje słabe strony, przygotuj się na rychłą poważną rozmowę w gabinecie szefa.
3. Niechęć do współpracy
Jeżeli jesteś osobą ceniącą sobie spokój, skupienie i jedynie twoje osobiste zaangażowanie, a w pracy musisz pracować w grupie, najlepiej znajdź sobie inną posadę. Twoja niechęć do współpracy, pragnienie forsowania własnych rozwiązań za wszelką cenę i brak umiejętności komunikacji z pewnością będą w twojej pracy sprawiać problemy nie tylko tobie, ale i całemu zespołowi, co przełoży się na kiepskie wyniki pracy.
4. Plotki
Biuro to nie liceum. Jeśli lubisz plotkować, obgadywać współpracowników za plecami i nieustannie szeptać po kątach, z pewnością szybko tego pożałujesz. Nawet jeżeli wydaje ci się, że jesteś w swoim plotkowaniu dyskretny, bądź pewien, że powtarzane przez ciebie oszczerstwa w końcu dotrą do osoby zainteresowanej. To świetny sposób na to, byś przestał być lubiany i przy okazji zepsuł atmosferę w firmie.
5. Konflikty i niezdrowa rywalizacja
Praca to miejsce, w którym powinieneś skupić się na wykonywaniu swoich zadań. Dlatego nawet jeśli nie przepadasz za którymś ze swoich współpracowników, nie afiszuj się z tym, nie prowokuj kłótni i nie zaogniaj konfliktów. Gdy zaś przychodzi do ocen okresowych i przydzielania awansów czy podwyżek, postaraj się zachowań spokój buddyjskiego mnicha. Rywalizacja (o ile, oczywiście, nie jest patologiczna) to świetny sposób na zmotywowanie się do efektywniejszej pracy, ale nie daj się ponieść emocjom. Na wewnętrznych konfliktach cierpi nie tylko atmosfera w pracy, ale i wyniki firmy.
6. Brak samodzielności w myśleniu i działaniu
Nie traktuj szefa jako rodzica, który wiecznie będzie cię prowadził za rękę, dokładnie tłumaczył co i jak masz robić. Jeśli brak ci samodzielności w wykonywaniu zadań lub – co gorsza – w myśleniu, postaraj się to czym prędzej zmienić, bo nie zagrzejesz w firmie miejsca zbyt długo. Twój pracodawca będzie w końcu miał dość pokazywania ci palcem wszystkich zadań i problemów wymagających rozwiązania, w końcu ma na głowie całą firmę...
7. Niewłaściwy strój i brak dbania o higienę
Jeśli nie dostosowujesz swojego ubioru do zasad obowiązujących w firmie, jesteś niechlujny, nie dbasz o swój wygląd czy zapominasz o wzięciu prysznica i użyciu antyperspirantu, także będziesz mieć w pracy problemy. Profesjonalny strój dostosowany do okoliczności i dbanie o higienę osobistą to podstawy dobrego współżycia w firmie. Jeżeli będziesz mieć je za nic, nikt nie będzie chciał z tobą rozmawiać czy nawet siedzieć w tym samym biurze, a prawdopodobnie czeka cię także upokarzająca rozmowa z szefem. Na pewno tego chcesz? A może lepiej i łatwiej o siebie po prostu zadbać?
8. Tematy, które budzą niechęć
To zupełnie normalne, że współpracownicy rozmawiają między sobą na różne tematy, często zupełnie niezwiązane z pracą. Nie wszystkie tematy jednak nadają się do pracowniczych small talków. Niemile widziane są przede wszystkim niewybredne żarty, osobiste przytyki czy nadmiernie rozprawianie o swoim życiu prywatnym (oraz wypytywanie o nie innych).